Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"


Żołnierze Wyklęci - kim byli?

Żołnierze niepodległościowej partyzantki na terenach Polski. Po zakończeniu wojny z hitlerowskimi Niemcami nie uznali rządów, które narzuciła Nam "wyzwoleńcza" armia sowiecka. Przez okres PRL-u propaganda próbowała przybić im łatkę "zaplutych karłów reakcji", faszystów czy "band reakcyjnych z pod znaku NSZ". Wielu zginęło w lasach z bronią w ręku w walce ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Pojmani byli torturowani w więzieniach gdzie dokonywano brutalnych "śledztw". Pokazowe procesy w których najczęstszym wyrokiem była natychmiastowa egzekucja. Nieliczni którzy przetrwali stalinowski reżim, żyli z piętnem "reakcyjnego bandyty". Jedynie garstka doczekała ustawy honorującej ich zmagania z oboma okupantami. Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 r.

Spot w TVP promujący pamięć o Żołnierzach Wyklętych:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2016
Taki spot promujący święto 1 marca możemy zobaczyć w telewizji.Serio - brawo TVP, miazga!
Posted by Grafika Patriotyczna on 25 luty 2016


1 marca - dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W 2001 roku Sejm podjął uchwałę, która uznała zasługi żołnierzy organizacji Wolność i Niezawisłość dla Ojczyzny. Było to pierwsze w historii, uhonorowanie żołnierzy podziemia antykomunistycznego, na taką skalę. 

W 2009 roku Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, reprezentujące takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. 
Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło: 

"Ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata."

Ustawa nie wyjaśnia czemu akurat 1 marca. Możemy jedynie przypuszczać gdyż, tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Inicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Popularne posty z tego bloga

B.A.D. POP - SAMO ZYCIE (chwyty)

Głupoty Pana Cejrowskiego o "Zielonych Płucach Ziemi"

Lwów znowu Polski? Rosja proponuje rozbiór Ukrainy.